Futurist Of The Year 2024

Poznaj sylwetki prelegentów
Futurist Of The Year 2024

Prelegenci FOTY 2024

PROF. DIDIER QUELOZ

PROF. DIDIER QUELOZ

Uniwersytet w Cambridge | Laureat Nagrody Nobla w fizyce

Prof. Didier Queloz to światowej sławy astronom, laureat Nagrody Nobla. Jest profesorem fizyki w Cambridge Cavendish Laboratory i astronomii na Uniwersytecie Genewskim. Ogólnoświatowe uznanie zdobył za swoje odkrycia i za opracowanie nowych instrumentów astronomicznych i technik eksperymentalnych pozwalających na pierwsze obserwacje planet poza Układem Słonecznym. W 1995 wspólnie z M. Mayorem odkrył pierwszą egzoplanetę (planetę poza Układem Słonecznym), krążącą wokół gwiazdy Pegazi 51. W 2019 (wspólnie z J. Peeblesem i M. Mayorem) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych m.in. BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award, czy nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki i członkiem wielu międzynarodowych zespołów badawczych.

DR MICHAEL L. BRODIE

DR MICHAEL L. BRODIE

Uniwersytet Harvarda

Dr Michael L. Brodie to naukowiec z 45-letnim stażem. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Toronto. Zajmuje się Data Science, bazami danych, systemami rozproszonymi, sztuczną inteligencją i zastosowaniem podejścia multidyscyplinarnego w rozwiązywaniu problemów. Jest profesorem wizytującym DASlab, School of Engineering and Applied Sciences i Harvard University. W latach 2013-2019 był pracownikiem naukowym w MIT Data Systems Group. Jest doktorem honoris causa National University of Ireland w Galway. Jest autorem ponad 200 artykułów i 7 książek z zakresu zaawansowanych technologii. Wiele z nich napisał we współpracy z M. Stonebrakerem (laureatem Nagrody Turinga). Wygłosił ponad 100 przemówień. Jego współczynnik H wynosi 32, a indeks i10 - 63. Pracował jako główny naukowiec w Verizon, jednym z największych przedsiębiorstw na świecie, w którym przez ponad 25 lat odpowiadał m.in. za strategie technologiczne. Działalność naukową, badawczą i akademicką w dziedzinie informatyki prowadził w Kanadzie, USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Australii, czy Irlandii. Zasiadał w wielu krajowych i międzynarodowych gremiach naukowych oraz przynależał do licznych organizacji badawczych, w tym do Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. W latach 2013-2019 przewodniczył Naukowemu Komitetowi Doradczemu Science Foundation Ireland Research Centre for Data Analytics.

PROF. NICK BOSTROM

PROF. NICK BOSTROM

Uniwersytet Oksfordzki

Nick Bostrom to szwedzki filozof z wykształceniem w dziedzinie fizyki teoretycznej, neuroinformatyki, logiki i sztucznej inteligencji, a także filozofii. Jest najczęściej cytowanym profesjonalnym filozofem na świecie w grupie wiekowej do 50 roku życia. Jest profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie stoi na czele Instytutu Przyszłości Ludzkości jako jego założyciel i dyrektor. Jest autorem około 200 publikacji, w tym "Anthropic Bias" (2002), "Global Catastrophic Risks" (2008), "Human Enhancement" (2009) oraz bestsellera "New York Times" - "Superinteligencja: Ścieżki, Strategie, Zagrożenia" (2014), który przyczynił się do rozpoczęcia globalnej dyskusji na temat przyszłości AI. Jego praca zapoczątkowała niektóre z idei, które kształtują obecne myślenie o przyszłości ludzkości (takie jak koncepcja ryzyka egzystencjalnego, argument symulacyjny, hipoteza wrażliwego świata, klątwa jednostronnego działania itp.), podczas gdy niektóre z jego ostatnich prac dotyczą moralnego statusu umysłów cyfrowych. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków; jest powracającym prelegentem głównej sceny TED; i został przeprowadzonych z nim ponad 1000 wywiadów przez media na całym świecie. Dwa razy znalazł się na liście Top 100 Global Thinkers magazynu Foreign Policy oraz został włączony do listy World Thinkers magazynu Prospect, jako najmłodsza osoba w pierwszej piętnastce. Jako student podyplomowy próbował swoich sił w stand-upie na londyńskiej scenie.

PROF. MARIAROSARIA TADDEO

PROF. MARIAROSARIA TADDEO

Uniwersytet Oksfordzki

Mariarosaria Taddeo jest profesorem etyki cyfrowej i technologii obronnych w Oxford Internet Institute. Zajmuje się również Nauką i Technologiami Obronnymi w Instytucie Alana Turinga w Londynie. W działalności badawczej skupia się głównie na analizie etycznej sztucznej inteligencji, innowacji cyfrowej, bezpieczeństwie narodowym i obronności oraz konfliktach cybernetycznych. Jej badania zostały opublikowane w ponad 120 artykułach naukowych, które ukazały się w czasopismach takich jak Nature, Nature Machine Intelligence, Science i Science Robotics. Otrzymała liczne nagrody za swoją pracę, w tym Simon Award for Outstanding Achievements in Computing and Philosophy w 2010 roku oraz nagrodę World Technology Award for Ethics w 2016 roku. W 2018 roku wskazana w gronie pięćdziesięciu najbardziej wpływowych włoskich kobiet pracujących nad kwestiami technologii i jej zarządzania przez Inspiring Fifty; w 2020 roku wchodzi wśród 100 najbardziej wpływowych osób w technologii w Wielkiej Brytanii zorganizowanym przez Computer Weekly; w tym samym roku Women's Forum for Economy and Society umieściło ją w gronie dwunastu Wybitnych Wzrastających Talentów. Mariarosaria pojawiła się także na liście ORBIT stu najwybitniejszych kobiet pracujących nad etyką sztucznej inteligencji na świecie oraz w Galerii Sław Wspaniałych Kobiet w Etyce Sztucznej Inteligencji. W 2021 roku Women's Forum uznało ją za jedną z dwunastu najbardziej obiecujących i inspirujących kobiet - Dwanaście Wzrastających Talentów Forum Kobiet. Od 2020 do 2022 roku Mariarosaria została oficjalnie wyznaczona do reprezentowania Wielkiej Brytanii jako członek Zespołu Eksploracyjnego NATO ds. Etyki Operacyjnej: Przygotowania i Interwencji na Przyszłość Środowiska Bezpieczeństwa. Od tego samego roku jest członkiem Panelu Doradczego ds. Etyki dla Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Od 2019 roku jest jednym z liderów opinii doradzających Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii. Od 2016 roku kieruje czasopismem naukowym Minds & Machines (Springer Nature), wiodącym czasopismem naukowym w dziedzinach badań dotyczących filozofii i etyki cyfrowej, sztucznej inteligencji i nauk kognitywnych. Dla tego samego wydawcy kieruje Serią Studiów Filozoficznych, najstarszą serią książek poświęconych filozofii publikowanych przez Springer Nature. W latach 2021-2022 Taddeo pełniła funkcję niezależnego przewodniczącego Noovle S.p.A. - Benefit Corporation. Od lipca 2023 roku jest członkiem Rady Naukowej Włoskiego Instytutu Technologicznego.

DR MARK ESPOSITO

DR MARK ESPOSITO

Uniwersytet Harvarda

Dr Mark Esposito jest uznawany na arenie międzynarodowej za czołowego światowego lidera myśli w kwestiach związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Jest profesorem ekonomii i polityki publicznej, związanym z Uniwersytetem Harvarda oraz Hult International Business School. Na Harvardzie prowadzi działalność badawczą, jest profesorem nauk społecznych Harvard Kennedy School’s Center for International Development, Harvard University’s Institute for Quantitative Social Science (IQSS) oraz z Davis Center for Eurasian Studies. Był także afiliowanym wykładowcą w zakresie mikroekonomii konkurencyjności na Harvard Business School, pod opieką prof. Michaela E. Portera i zajmował stanowisko Founding Fellow w Circular Economy Research Center na Judge Business School, Uniwersytetu w Cambridge, gdzie nadal pełni funkcję Senior Associate. Pełni funkcje doradcze dla rządów regionu Zatoki Perskiej i Eurazji, jest globalnym ekspertem Światowego Forum Ekonomicznego i wykładowcą Mohammed Bin Rashid School of Government oraz na Uniwersytecie Georgetown. Współzałożyciel firmy badawczej w dziedzinie uczenia maszynowego, Nexus FrontierTech oraz przedsięwzięcia edukacyjnego w dziedzinie technologii: The Circular Economy Alliance. Posiada doktorat z Ecole des Ponts ParisTech i mieszka pomiędzy Bostonem, Genewą a Dubajem.

PROF. JOHN TASIOULAS

PROF. JOHN TASIOULAS

Uniwersytet Oksfordzki

Prof. John Tasioulas jest naukowcem z zakresu etyki i filozofii prawa. Kieruje Instytutem Etyki Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest również pracownikiem naukowym Balliol College w Oksfordzie. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie w Melbourne, a doktorat uzyskał na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wcześniej pełnił funkcję Yeoh Professor of Politics, Philosophy and Law na King's College w Londynie, Quain Professor of Jurisprudence na University College w Londynie, Reader in Moral and Legal Philosophy na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz wykładowcy filozofii prawa na Uniwersytecie w Glasgow. John jest członkiem Zespołu ds. Przyszłości Nauki i Techniki (STOA) przy Parlamencie Europejskim, Senior Fellow w programie AI2050 oraz członkiem Wysokiego Komitetu Doradczego ds. Sztucznej Inteligencji przy Premierze Grecji. W Banku Światowym pełnił funkcję konsultanta ds. praw człowieka. John gości z wykładami na uniwersytetach na całym świecie, m.in. na: All Souls College w Oksfordzie, Australian National University, Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Chicagowskim, Uniwersytecie w Melbourne i Uniwersytecie Notre Dame. Jest autorem prac naukowych z zakresu filozofii moralności, filozofii prawa, filozofii politycznej i filozofii technologii.

GERD  LEONHARD

GERD LEONHARD

Futurolog

Gerd Leonhard jest uznanym futurologiem, słynącym z przenikliwego intelektu i zdolności do przewidywania trendów technologicznych. Niedawno został uznany „nr 1” wśród prelegentów wirtualnych konferencji w czasach pandemii COVID-19. Gerd od 2004 wystąpił prawie 2 000 razy w ponad 60 krajach, a grono jego odbiorców liczy ponad 2,5 mln osób. Magazyn Wired uznał go za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób w Europie, a The Wall Street Journal określił mianem „jednego z wiodących futurologów mediów na świecie”. Odbiorcami jego aktywności są rządy krajów, organizacje pozarządowe oraz firmy z listy Fortune 500, w tym SAP, Microsoft, Google, VISA, Accenture, Deloitte, Motorola, KPMG, Sony, UBS, Tetra Pak, Mastercard, BBC, Unilever, Lloyds Bank, WWF, Sony, The Guardian, PwC, Siemens, RTL, The Financial Times, Ogilvy, Omnicom, Audi i wiele innych. W swoich wystąpieniach promuje zrównoważone wartości, podkreślając znaczenie przewidywania, gotowości na przyszłość, przywództwa i odporności w obliczu niepewności.

JONATHAN BRILL

JONATHAN BRILL

Futurolog

Jonathan Brill to futurolog, naukowiec i publicysta. Ukończył studia w dziedzinie projektowania przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Przez lata pracował jako konsultant ds. badań w MIT Media Lab oraz odbywał szkolenia menedżerskie na Stanford University Graduate School of Business. Według magazynu Forbes jest „najlepszym futurologiem na świecie”, a wg. Harvard Business Review „wiodącym architektem transformacji”. Magazyn Inc. nazwał Brilla „legendą Doliny Krzemowej”, ponieważ jego konsultacje w dziedzinie innowacji rozwinęły ponad 350 produktów i wygenerowały ponad 27 mld $ dochodu dla takich podmiotów, jak np. Samsung, Microsoft, Verizon, PepsiCo czy Rząd USA. Projekty te obejmowały różne technologie, począwszy od sztucznej inteligencji, wyszukiwarek internetowych i metaverse, po atrakcje w parkach rozrywki oraz projekt pawilonu Stanów Zjednoczonych na Wystawie Światowej w 2015 roku (Expo Milano) oraz Gordity w Taco Bell. Jonathan jest prelegentem i współpracownikiem HBR, TED, Global Peter Drucker Forum, South China Morning Post, SXSW, J.P. Morgan, Singularity, Forbes, Korn Ferry, The Economist Global Business Report, Bloomberg, Sirius XM, Fast Company, Project Management Institute, Brightline i Thinkers50.

THOMAS FREY

THOMAS FREY

Futurolog

Thomas Frey wg. Google to najlepiej oceniany futurolog na świecie, znany mówca i założyciel DaVinci Institute. Najczęściej nagradzany inżynier IBM. Jest cenionym autorem, twórcą i osobowością „Future Like a Boss”. Jego wystąpienia na tematy futurystyczne przyciągają uwagę zarówno NASA, jak i firm z listy Fortune 500, w tym AT&T, Lucent Technologies, First Data, Boeing, Capital One, Bell Canada, Visa i wiele innych. Thomas jest twórcą 17 firm, a ponadto wspiera rozwój setek innych. Przed założeniem Instytutu DaVinci, Thomas spędził 15 lat w IBM jako inżynier i projektant, otrzymując ponad 270 nagród (więcej niż jakikolwiek inny inżynier IBM). Jego wypowiedzi były cytowane i dyskutowane na łamach m.in. New York Times, Huffington Post, Times of India, USA Today, US News and World Report, Popular Science, The Futurist Magazine, Forbes, Fast Company, World Economic Forum, Times of Israel, Mashable, Bangkok Post, National Geographics, ColoradoBiz Magazine, Rocky Mountain News. Thomas nieustannie przesuwa granice poznania, tworząc fascynujący obraz świata, który ma nadejść.

PROF. PETER C. BISHOP

PROF. PETER C. BISHOP

Futurolog

Peter C. Bishop jest zawodowym futurologiem, emerytowanym profesorem nadzwyczajnym ds. przewidywania strategicznego i byłym dyrektorem programu studiów podyplomowych Futures Studies na Uniwersytecie w Houston. Jest także założycielem i dyrektorem wykonawczym organizacji Teach the Future, której misją jest zachęcanie i wspieranie edukatorów, którzy chcą uwzględniać myślenie przyszłościowe w swoich klasach i szkołach. Napisał dwie książki : Thinking about the Future: Guidelines for Strategic Foresight and Teaching about the Future: The Basics of Foresight Education obie wspólnie z Andy'm Hinesem

PROF. MARK COECKELBERGH

PROF. MARK COECKELBERGH

Uniwersytet Wiedeński

Mark Coeckelbergh jest filozofem mediów i technologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Jest ekspertem i doradcą ds. sztucznej inteligencji, robotyki i technologii. Był prezesem Towarzystwa Filozofii i Technologii (SPT) oraz członkiem komitetu sterującego konferencji ETHICOMP. Mark obecnie jest zaangażowany w europejskie projekty badawcze z obszaru robotyki, np. PERSEO, a także projekty DREAM, INBOTS, SATORI czy SIENNA Project. Jest członkiem Grupy Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej, Rady Ekspertów ds. Etyki Sztucznej Inteligencji przy Austriackiej Komisji ds. UNESCO, Austriackiej Rady ds. Robotyki i Sztucznej Inteligencji oraz Austriackiej Rady ds. Mobilności Zautomatyzowanej. Prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki. Jest autorem 18 monografii naukowych i licznych artykułów. Jego publikacje zostały przetłumaczone na wiele języków, np.: AI Ethics (2020), The Political Philosophy of AI (2022) oraz Why AI Undermines Democracy and What to Do About It (2024).

PROF. ANDRZEJ DRAGAN

PROF. ANDRZEJ DRAGAN

Uniwersytet Warszawski

Andrzej Dragan jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Laureat nagród naukowych European Science Foundation, Ministra Edukacji, Fundacji Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki, tygodnika “Polityka”. Stypendysta University of Oxford pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Autor dwóch książek i 60 artykułów naukowych. Zdobywca tytułu Fotograf Roku brytyjskiego pisma "Digital Camera", nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes. Autor fotografii i krótkich filmów dla Netflixa, HBO, Channel 4, Sky TV, Playstation, Converse, Energizer, Xbox. Twórca fotograficznego Efektu Dragana, autor wystaw w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku i Tokyo. Zdobywca, głównej nagrody London Fashion Film Festival, Best in Show brytyjskiego "Creative Review”, finalista Berlin Commercial oraz nagród na festiwalach Golden Drum, Epica Awards, Corbis Awards, Photo Masters Cup London. Autor teledysków dla Quebonafide, Behemoth, Hani Rani. Jako nastolatek zdobywał nagrody w konkursach muzyki elektronicznej. Nigdy nie pił kawy.

GARY A. BOLLES

GARY A. BOLLES

Singularity University

Gary A. Bolles jest autorem książki “The Next Rules of Work“, która opisuje nową wizję przyszłości pracy i kształcenia. Często wykłada, pisze i doradza na tematy  w zakresie przyszłego kształcenia, pracy i organizacji. Jego kursy na LinkedIn, takie jak “Learning Agility”, “Developing a Learning Mindset”, “Leading Change” i zupełnie nowy “Skills for Leading the Future of Work”, mają ponad 1,4 miliona użytkowników. Bolles jest adiunktem w Instutucji  Future of work (Przyszłość Pracy) na Uniwersytecie Singularity, globalnej wirtualnej społeczności edukacyjnej, której celem jest wykształcenie u  kreatorów zmian  na całym świecie  sposobu myślenia, zestawu umiejętności i narzędzi do stworzenia w przyszłości wielu możliwości  pracy i nauki.  Jest także współzałożycielem Next CoLabs, globalnej sieci ekspertów pomagających organizacjom wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji. Bolles często prowadzi wykłady na temat strategii cyfrowej i strategicznej transformacji systemu kształcenia, tworzenia instytucji edukacyjnych oraz transformacji edukacji w rozwijających się gospodarkach, konsultując się z  organizacjami takim jak Novartis i SK Technologies. Bolles prowadzi wykłady na uczelniach na całym świecie, takich jak szwajcarska École hôtelière de Lausanne, Uniwersyt Notre Dame, Tecnológico de Monterrey i IT Uniwersytet w Kopenhadze. Doradza startupom z branży edtech na całym świecie. Bolles jest współproducentem DGREE: przyszłość szkolnictwa wyższego, konferencji z 2010 r., która zapowiada cyfrową przyszłość nauki młodych dorosłych. Jest autorem artykułu (2014r. )“Unbundling Higher Education” przewidującego przejście na hybrydowy system kształcenia policealnego. Prowadził także wirtualne konferencje, takie jak “NEXT:Learning”, obejmujące między innymi rozmowy z dyrektorami generalnymi firm Coursera i Pearson. Ostatnie wykłady i konsultacje obejmowały współpracę z Duke University/Fuqua Business School, Southern New Hampshire University, Lehigh University, Oberlin College, Cal State University (z 10 rektorami szkół), Webster University (Uzbekistan), Leadership School (Armenia), Carrefour University (Francja), IT University of Copenhagen, University Centrale of Tunisia, Canada School of Government,  Bankiem Światowym/IFC’s education group, konferencję Virtual Educa w Medellin w Kolumbii oraz  konferencję “ Tecnológico de Monterrey Future of Learning”.

DR DOROTHEA BAUR

DR DOROTHEA BAUR

Baur Consulting

Dr Dorothea Baur jest założycielką Baur Consulting. Specjalizuje się w zagadnieniach odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju i etyce w biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem branży technologicznej i finansowej. Jest ekspertem w zakresie adaptacji wartości etycznych do strategii korporacyjnych. Dorothea ma wykształcenie z zakresu zarządzania biznesem i stosunków międzynarodowych uzyskane na Uniwersytecie w Zurychu (Szwajcaria), w Leuven (Belgia) oraz w St. Gallen (Szwajcaria), gdzie w Instytucie Etyki Biznesu uzyskała stopień naukowy doktora. Pracowała na stanowiskach dydaktycznych i badawczych w wiodących uczelniach biznesu w Europie, takich jak ESADE (Barcelona) i Nottingham University Business School. Dorothea jest autorką artykułów naukowych z zakresu etyki biznesu w najważniejszych światowych czasopismach. Występuje w podcastach i programach telewizyjnych na całym świecie, prezentując swoje stanowisko na temat sztucznej inteligencji i etyki w branży ubezpieczeniowej, wpływu technologii na inkluzję osób z niepełnosprawnościami oraz etyki w edukacji związanej z technologią blockchain. Wygłosiła również wykład na platformie TedX.

PROF. KRZYSZTOF GÓRSKI

PROF. KRZYSZTOF GÓRSKI

Akademia Kopernikańska

Prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski jest Sekretarzem Generalnym Akademii Kopernikańskiej i polskim astronomem, który w swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą Wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stopień doktora nauk fizycznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz Los Alamos National Laboratory. Brał udział w badaniach naukowych jako visiting research fellow na Uniwersytecie w Princeton i w Institute for Advanced Study oraz jako visiting scholar na Wydziale Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu Chicagowskiego. Pracował także w Centre national de la recherche scientifique (CNRS) w Paryżu, Instytucie Fizyki Teoretycznej Yukawy na Uniwersytecie w Kyoto, Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda, Centrum Astrofizyki Teoretycznej w Kopenhadze, centrali Europejskiego Obserwatorium Południowego w Garching bei München. W latach 1993-1996 był członkiem zespołu satelity COBE, który po raz pierwszy zmierzył anizotropię kosmicznego promieniowania tła. Od października 1997 roku uczestniczył w misji satelity Planck – za co wraz z zespołem nagrodzony został prestiżowym Gruber Cosmology Prize (2018). Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz w NASA Jet Propulsion Laboratory i California Institute of Technology (od 2003). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in.: NASA Exceptional Achievement Medal (2011), NASA Exceptional Technology Achievement Medal (2019), nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2020) oraz NASA Exeptional Public Service Medal (2023).

GEN. CEZARY JANOWSKI

GEN. CEZARY JANOWSKI

Sztab Generalny Wojska Polskiego

Generał Cezary Janowski jest Szefem Zarządu Planowania Operacyjnego i Szkolenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Jest specjalistą w dziedzinach modernizacji, innowacji i szkolenia wojskowego. Autor wielu innowacyjnych projektów w Wojsku Polskim oraz twórca koncepcji nowoczesnej armii. Współautor projektów związanych z żołnierzem przyszłości. Współtwórca projektów dotyczących wizji armii w przyszłości. Jako specjalista zajmuje się szerokim zakresem badań w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście współczesnych zagrożeń oraz analizą globalnych zależności pod kątem ich wpływu na środowisko bezpieczeństwa. Jako ekspert brał udział w wielu projektach dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego, procesów globalnych i zależności oraz ich wpływu na światowe środowisko bezpieczeństwa. Był prelegentem i panelistą wielu krajowych i międzynarodowych konferencji, seminariów i paneli dyskusyjnych. Promuje współpracę cywilno-wojskową, wymianę wiedzy między cywilnymi a wojskowymi uczelniami, ośrodkami edukacyjnymi i think tankami. W obliczu problemu zawsze stara się znaleźć nowe spojrzenie na temat, co stymuluje owocną dyskusję i kreatywne myślenie. Jest znany ze swojego otwartego podejścia.

DR OUSMÈNE JACQUES MANDENG

DR OUSMÈNE JACQUES MANDENG

Accenture

Dr Ousmène J. Mandeng jest założycielem i dyrektorem Economics Advisory. Uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na London School of Economics. Obecnie jest związany z firmą Accenture świadczącą usługi w obszarze wdrożeń aplikacji finansowych opartych na blockchain, zwłaszcza w projektach z zakresu CBDC (pieniądz cyfrowy banku centralnego). Ousmène przez ponad 20 lat pełnił wysokie funkcje w sektorze finansowym, m.in. w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jest profesorem wizytującym London School of Economics and Political Science oraz członkiem Komitetu Bretton Woods.

KAROLINA WILAMOWSKA

KAROLINA WILAMOWSKA

European LegalTech Association

Adwokatka, partnerka zarządzająca w kancelarii Wilamowscy Adwokaci Spółka Partnerska, mediatorka Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Centrum Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy, doktorantka Uczelni Łazarskiego, trenerka, wykładowczyni, mentorka Fundacji Women in Law. Absolwentka studiów podyplomowych LegalTech i innowacje w branży prawniczej na SWPS, Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, technologiczne, zarządcze (artificial intelligence, Blockchain, automatyzacja pracy i algorytmów) na Uniwersytecie Śląskim oraz Inspektor Ochrony Danych Osobowych na Polskiej Akademii Nauk, uczestniczka kursu AI & Data Ekspert (Maruta Wachta) oraz licznych szkoleń z zakresu legaltech, nowych technologii i ochrony danych osobowych. Członkini Instytutu Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, gdzie pracuje w zespole opracowującym rekomendacje dla adwokatów dotyczące sztucznej inteligencji. Zawodowo zajmuje się prawem własności intelektualnej, nowych technologii, ochroną danych osobowych oraz mediacjami (w sprawach IP i IT). Członkini Bydgoskiego Klastra Informatycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Informatycznego oraz European LegalTech Association. Jest prelegentką na polskich i międzynarodowych konferencjach z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa nowych technologii oraz mediacji. Wyróżniona na liście 25 najlepszych prawniczej w biznesie przez Forbes Women w 2022 r.

AGNIESZKA BOCHACKA

AGNIESZKA BOCHACKA

Singularity University, PwC

Doświadczona ekspertka z obszaru Cyfrowej Transformacji z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym w pracy w pionierskich firmach tj. PwC, Deloitte Digital, Maspex czy 4F. Swoją pasję przekłada na budowanie społeczności i szerzenie wiedzy z obszaru Cyfrowych Transformacji jako Prezes Zarządu SingularityU Cracow Chapter oraz Liderka Transformation Team PMI PC W ICAN Institute oraz na uczelniach akademickich dzieli się swoją bogatą wiedzą, prowadząc kursy i wykłady z zakresu Cyfrowych Transformacji. Prowadzi badania doktorskie skoncentrowane na Dojrzałości Transformacyjnej Organizacji. Posiada liczne certyfikaty branżowe została wyróżniona jako "Strong Woman in IT 2023". Aktywna mentorka w programach #SukcesPisanySzminką i #DareIT oraz współpracując z startupami w ramach MIT EF CEE, Regularnie występując na konferencjach krajowych i międzynarodowych, inspiruje innych do aktywnego kreowania własnej przyszłości w ewoluującym świecie technologii.

PROF. WESLEY ROSSLYN-SMITH

PROF. WESLEY ROSSLYN-SMITH

Uniwersytet w Pretorii

Prof. Wesley Rosslyn-Smith pełni funkcję Profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Pretorii, gdzie specjalizuje się w strategii korporacyjnej, zarządzaniu zmianami i analizie biznesowej. Udziela również swojej wiedzy jako wykładowca w Gordon Institute for Business Science (GIBS), koncentrując się na modułach związanych ze strategią i zarządzaniem zmianami. Posiadając tytuł magistra w zakresie ratowania przedsiębiorstw (Business Rescue) oraz doktorat z zarządzania zmianami (Turnaround Management), obydwa uzyskane na Uniwersytecie w Pretorii, prof. Rosslyn-Smith jest zaangażowany w podnoszenie poziomu dziedziny poprzez badania i praktyczne zastosowania. Oprócz ról akademickich jest założycielem TMA-SA NextGen i aktywnym członkiem kilku międzynarodowych komitetów, w tym Międzynarodowego Komitetu TMA NextGen oraz III NextGen. Jako Dyrektor Centrum Przyszłości Pracy (CFoW), prof. Rosslyn-Smith prowadzi inicjatywy badawcze, które eksplorują przyszłość zatrudnienia w coraz bardziej cyfrowym krajobrazie. Jest także kluczowym członkiem zespołu ds. transformacji cyfrowej na Uniwersytecie w Pretorii, gdzie pomaga w strategii i implementacji inicjatyw opartych na technologii. Dodatkowo, współpracuje jako konsultant ds. zarządzania zmianami dla różnych przedsiębiorstw, wykorzystując swoje akademickie spostrzeżenia do adresowania realnych wyzwań biznesowych. Oddany badaniom naukowym oraz praktycznym rozwiązaniom, prof. Rosslyn-Smith dąży do wywarcia istotnego wpływu zarówno w środowisku akademickim, jak i w szerszym kontekście biznesowym.

PROF. SAŠA HORVAT

PROF. SAŠA HORVAT

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Filozof, profesor Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Medycyny w prestiżowej Szkole Medycznej Uniwersytetu w Rijece w Chorwacji. Portfolio prof. Horvata odzwierciedla jego głębokie zaangażowanie w różnorodne dziedziny filozofii począwszy od neurofilozofii i filozofii nauki aż po skomplikowane punkty styczne filozofii z religią, naukami poznawczymi, medycyną, etyką i sztuczną inteligencją. Prof. Horvat zdobył granty na różnorodne projekty, uzyskując wsparcie prestiżowych instytucji, w tym Uniwersytetu św. Andrzeja / Uniwersytetu Oksfordzkiego / Fundacji Johna Templetona / Fundacji SET, Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu w Chorwacji czy Uniwersytetu w Zagrzebiu. Ich realizacja pozwoliła prof. Horvatowi na zdobycie międzynarodowej popularności i uznania. Saša Horvat jest autorem dwóch książek: „Dlaczego wierzymy w Boga? Filozoficzne podstawy nauki poznawczej o religii” (2023) oraz „Heideggerowska koncepcja zapomnienia” (2016) będącymi dogłębną analizą filozoficznego dziedzictwa Martina Heideggera. Ponadto prof. Horvat był współredaktorem pięciu wydań artykułów naukowych opublikowanych przez renomowanych wydawców. Jest również autorem wielu publikacji indywidualnych. Funkcja redaktora w prestiżowych czasopismach naukowych podkreśla jego zaangażowanie na rzecz interdyscyplinarnej transmisji wiedzy. Prof. Horvat jest członkiem Rady Redakcyjnej „JAHR – European Journal of Bioethics” oraz pełni funkcję członka Rady Doradczej „Scientia et Fides”. Prof. Horvat jest również inicjatorem i Prezesem Komitetu Organizacyjnego międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji „Rijeka Scientific Bridges” będącej ważnym miejscem spotkań intelektualistów reprezentujących różne dziedziny naukowe.

DR TADEUSZ BIAŁEK

DR TADEUSZ BIAŁEK

Związek Banków Polskich

Prezes ZBP, doktor nauk prawnych, radca prawny, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim i Studiów Doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Z sektorem bankowym związany od 2003 r. W latach 2010 - 2020 pełnił funkcję Dyrektora Zespołu Prawno – Legislacyjnego Związku Banków Polskich. Od 2020 Wiceprezes Związku Banków Polskich. Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych. Pełnił liczne funkcje w ramach reprezentacji sektora bankowego na poziomie krajowym i europejskim w ramach Europejskiej Federacji Bankowej m.in. w pracach UNCITRAL (United Nation Commission on International Trade Law). Uczestniczył w pracach legislacyjnych nad licznymi aktami prawnymi m. in. w zakresie prawa bankowego i w zakresie regulacji dotyczących rynku finansowego. Koordynator licznych prac interpretacyjnych w sektorze bankowym w zakresie nowych i zmienianych regulacji oraz projektów wdrożeniowych rozwiązań sektorowych. Wykładowca prawa bankowego i prawa nowych technologii. Autor kilkudziesięciu publikacji z ww. zakresu.

DR PIOTR TUREK

DR PIOTR TUREK

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Dr Piotr Turek jest menedżerem, przedsiębiorcą, ekonomistą, doktorem nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektorem Departamentu Komunikacji w Narodowym Banku Polskim, a także rektorem Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. W latach 1999–2003 studiował Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (dawniej Akademia Ekonomiczna w Katowicach). Od 2000 do 2007 roku pracował w agencji Public Relations Sigma i Edelman, prowadząc biuro prasowe Microsoftu. W 2004 roku założył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Nokaut Skład, w której prowadził działania PR dla czołowych firm z branży IT na świecie. W latach 2007–2012 był pracownikiem P4 (sieć Play), a następnie Polkomtelu (sieć Plus), gdzie odpowiadał za rozwijanie mobilnych treści i usług cyfrowych. W Narodowym Banku Polskim pracuje od 2016 roku, a od stycznia 2021 pełni funkcję dyrektora Departamentu Komunikacji. Jest doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej. Swoją rozprawę doktorską zatytułował Rewolucja cyfrowa, a rynek mass-mediów, rozrywki i edukacji w Polsce. Okazjonalnie udziela się w charakterze eksperta, wykładowcy, felietonisty i producenta muzycznego. W 2021 roku kierował procesem rebrandingu Narodowego Banku Polskiego. Ponadto zasiadł w jury konkursu PR Wings Stowarzyszenia Agencji Public Relations. 7 sierpnia 2023 roku Prezydium Akademii Kopernikańskiej wybrało Piotra Turka na rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

PROF. KONRAD RACZKOWSKI

PROF. KONRAD RACZKOWSKI

City University of New York

Prof. Konrad Raczkowski to ekonomista i menedżer, profesor nauk ekonomicznych. W latach 2015–2016 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W 2006 na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej obronił pracę doktorską z zakresu nauk wojskowych. Następnie odbył trzyletni staż habilitacyjny w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz” w Warszawie. W 2011 uzyskał habilitację z nauk społecznych. W 2019 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Wykładał w Szkole Głównej Handlowej oraz jako profesor nadzwyczajny w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz w Wydziale Zamiejscowym Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, restrukturyzacjach przedsiębiorstw, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej. W latach 2012-2021 był dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz kierownikiem Katedry Zarządzania w Gospodarce. Następnie został dyrektorem Centrum Gospodarki Światowej oraz prorektorem ds. finansowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Autor ponad 100 publikacji naukowych, redaktor naukowy podręczników akademickich i członek towarzystw naukowych: Royal Economic Society oraz British Academy of Management. W latach 2003-2013 pracował w Ministerstwie Finansów. Współpracował jako doradca z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych w Brukseli oraz Instytutem Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju w Sztokholmie (Visiting Fellow). Stypendysta Rządu Szwecji (2009). W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, Przewodniczący Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ S.A., Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego (VI kadencji). W latach 2019–2020 wiceprezes Miedzi Copper Corporation w Vancouver.

MGR. INŻ. NIKOLA BUKOWIECKA

MGR. INŻ. NIKOLA BUKOWIECKA

University of Rhode Island

Mgr. inż. Nikola Bukowiecka jest doktorantką University of Rhode Island (USA) w dziedzinie astrofizyki teoretycznej i kosmologii. Przy współpracy z Black Hole Initiative na Harvard University prowadzi numeryczne badania magnetohydrodynamiczne w ogólnej teorii względności (GRMHD) dotyczące procesów akrecji czarnych dziur. Drugą pasją Nikoli są nauki biologiczne. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz członkiem Rady Klimatycznej przy ONZ. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego (magister fizyki, specjalizacja: fizyka medyczna) i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (inżynier automatyki i robotyki, specjalizacja: teoria sterowania). Pracowała jako fizyk w Zespole Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie GLOWS (część misji kosmicznej NASA, IMAP); projektowała oprogramowanie astrofizyczne w firmie Wolfram (USA); pracowała dla firmy Creotech Instruments, rozwijając układy sterowania dla polskich satelitów, oprogramowanie dla systemów dronowych oraz planując misje kosmiczne. Odbyła również staż w Instytucie Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie przy reaktorze fuzyjnym Wendelstein 7-X. Laureatka licznych konkursów i nagród.

DR TOMASZ PAWLONKA

DR TOMASZ PAWLONKA

Związek Banków Polskich

dr Tomasz Pawlonka – Doradca Zarządu Związku Banków Polskich ds. Badań i Analiz, Dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie.  Jego działalność naukowo-dydaktyczna skoncentrowana jest na bankowości, finansach behawioralnych oraz zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Ekspert z zakresu analizy finansowej, źródeł finansowania działalności przedsiębiorstw, w szczególności przedsiębiorstw agrobiznesu oraz wyceny wartości przedsiębiorstw. Realizuje prace z zakresu rozwoju sektora bankowego, zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki, struktury rynku finansowego oraz bankowości spółdzielczej. Wieloletni doświadczony nauczyciel akademicki. Autor blisko 40 opracowań naukowych, w tym czterech monografii (ORCID). Od samego początku związany z Programem Analityczno-Badawczym WIB, którego pracami kieruje od marca 2024 r.

DR JAKUB MORZE, PROF. SGMK

DR JAKUB MORZE, PROF. SGMK

Uniwersytet Technologiczny w Chalmers, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Jakub Morze MD PhD jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauk Medycznych SGMK oraz postdoctoral fellow na Uniwersytecie Technicznym w Chalmers w Szwecji. Jego badania głównie koncentrują się na epidemiologii molekularnej chorób kardiometabolicznych oraz identyfikacji precyzyjnych podejść do ich zapobiegania.

DOMINIKA N. SÓWKA

DOMINIKA N. SÓWKA

University of Groningen

Dominika N. Sówka studiuje Biznes Międzynarodowy na Uniwersytecie w Groningen w Holandii, gdzie łączy realizację swoich celów akademickich z zainteresowaniem innowacjami i sztuczną inteligencją. Aktywnie angażuje się w różne projekty z zakresu analizy danych, data science i współczesnych technologii, które stanowią integralne elementy ścieżki jej kariery. Jako koordynatorka międzynarodowa w Wyższej Szkole SGMK im. Mikołaja Kopernika w Warszawie Dominika odgrywa kluczową rolę we wspieraniu międzynarodowej współpracy i inicjatyw. Zaangażowanie wkładane w promowanie wymiany i współpracy międzykulturowej podkreśla jej oddanie sprawom rozwoju i globalnego nauczania. W przyszłości Dominika chciałaby ucieleśniać wartości odpowiedzialnego przywództwa, empatii i głębokiej wiedzy specjalistycznej i służyć jako drogowskaz dla wschodzących pokoleń wkraczających w sferę nauki. Jej ostatecznym celem jest wniesienie istotnego wkładu w środowisko akademickie jako ceniona profesor uniwersytecka, która przekazuje wiedzę, inspiruje innowacje i pielęgnuje rozwój intelektualny swoich studentów. Różnorodność dokonań Dominiki podkreślają jej wybitne osiągnięcia w nauce i pracy pozaszkolnej. Została finalistką i laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego, potwierdzając swoją biegłość językową i intelektualną. Zajęła także trzecie miejsce w finale Innovation Camp Online zorganizowanym we współpracy z Ernst & Young, co podkreśla poziom jej wiedzy w zakresie innowacji i przedsiębiorczości. Osiągnięcia Dominiki wykraczają poza sferę akademicką, czego dowodem jest jej praca jako cenionego członka Komisji Programowej w radzie Quest na Uniwersytecie w Groningen, gdzie odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu jakości świadczonej edukacji. Dzięki współpracy z cenionymi instytucjami, takimi jak Szkoła Wyższa im. Mikołaja Kopernika SGMK, Uniwersytet w Groningen i Uniwersytet Hanze, Dominika jest przykładem konsekwentnego dążenia do doskonałości akademickiej, innowacyjności i globalnego zaangażowania. Jej wysiłki wkładane w ciągły rozwój osobisty i zawodowy, czynią z niej potężną siłę w środowisku akademickim i poza nim.

DR PIOTR MIĘDLAR

DR PIOTR MIĘDLAR

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Dr Piotr Międlar to doświadczony analityk finansowy, posiadający wykształcenie ekonomiczne, bogate doświadczenie w międzynarodowych korporacjach finansowych oraz polskich spółkach kapitałowych. Entuzjasta nowych technologii i współpracy nauki z biznesem. Doktorat obronił w Szkole Głównej Handlowej, jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, stopień inżyniera uzyskał na Politechnice Krakowskiej. Piastuje stanowisko prodziekana i wykładowcy w Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

DR PIOTR MIĘDLAR

DR PIOTR MIĘDLAR

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Dr Piotr Międlar to doświadczony analityk finansowy, posiadający wykształcenie ekonomiczne, bogate doświadczenie w międzynarodowych korporacjach finansowych oraz polskich spółkach kapitałowych. Entuzjasta nowych technologii i współpracy nauki z biznesem. Doktorat obronił w Szkole Głównej Handlowej, jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, stopień inżyniera uzyskał na Politechnice Krakowskiej. Piastuje stanowisko prodziekana i wykładowcy w Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Futurolog

Filozof

Futurolog

GERD LEONHARD

Futurologist

Gerd Leonhard jest uznanym futurologiem słynącym z przewidywania trendów technologicznych [...]

GERD LEONHARD

Conference Date

Count Every Second Until Event

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund
hand
Kongres futurologiczny

FUTURIST OF THE YEAR 2024

Futurist of the Year 2024 to pierwszy futurologiczny kongres zainicjowany w celu stworzenia międzynarodowego i interdyscyplinarnego miejsca debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji.

Networking

Prelegenci

Futurystyczna baza wiedzy